pyszna szarlotka

A więc jesień. Więc chłód o poranku, mokre liście przyklejone do podeszw i dzikie gęsi odlatujące za horyzont. Więc wrzosy, wilgoć, zapach dymu i maliny do herbaty –

Początek jesieni, objadam się śliwkami, dojadam ostatnie słodkie pomidory i namiętnie smażę bakłażana. To idealny czas na sabich, czyli izraelski fast food z bakłażanem w roli głównej.

Pankejki bananowe

W niedzielę rano przywdziewam fartuch i zabieram się za przygotowywanie ciasta na placuszki. Lubię smażyć je dla Olusia, wielkiego fana wszelkiego rodzaju dań mącznych (które dziecko ich nie lubi!).

Jesienne wizyty na Kaszubach to obowiązkowy spacer po lesie i zbieranie kurek. Bywa lepiej i gorzej, ale zawsze wracamy z porcją grzybów na co najmniej jedną zupę albo tartę.

Schyłek sierpnia i wrzesień to chyba najlepszy czas na robienie pomidorów na zimę. Na targu za niewygórowane pieniądze można kupić podłużne pomidory Lima, najlepsze do długiego podsuszania w piekarniku.

sweet nowa książka yotama ottolenghi

Jednym z powodów, dla których lubię jesień, są zaplanowane na ten czas premiery książkowe (i serialowe, ale to inna opowieść). Wydawcy dwoją się i troją, aby umilić nam wejście w chłodne dni i uczynić słodszym koniec lata. 

czarna plaża black beach Iceland

1. Pobawić się kamykami na jednej z czarnych plaż. Przesypywanie drobnych, obłych kamyków to przyjemność porównywalna z obracaniem w dłoni świeżych kasztanów.

cukinia marynowana w oliwie czosnkowej

Kiedy czytacie ten post, ja wygrzewam się na słynącej z gorąca Islandii 😉 Wracam niebawem z pokaźną porcją zdjęć, tymczasem mam dla Was kolejny przepis na jedną rękę: cukinię „marynowaną”w oliwie z czosnkiem.

W tym roku doskonale wykorzystałam sezon jagodowy! Rozpoczęłam go już w czerwcu pierogami (klik), a potem dalej podążałam utartym jagodowym szlakiem.

Czyścimy srebra domową metodą

Krochmalenie serwetek, czyszczenie sreber, pastowanie podłóg, odpestkowywanie porzeczek igłą, długie smażenie konfitur albo haftowanie to tylko kilka czynności, które niegdyś zajmowała się każda szanująca się gospodyni.