Skarb browaru PG4 – piwo jopejskie

Materiał przeznaczony dla osób po wyżej 18 roku życia.

Wpis powstał we współpracy z Pomorskie Prestige. Autopromocja 🙂

piwo jopejskie

W centrum Gdańska, tuż obok dworca centralnego, znajduje się miejsce, które powinien znać każdy szanujący się miłośnik piwa. Mowa o browarze PG 4, do którego warto zajrzeć z wielu powodów.

Po pierwsze, aby zobaczyć, jak odrestaurowano zabytkowe budynki przynależące do Dworca Głównego, które przez lata stały puste, a teraz nabrały blasku i tętnią życiem. Warto odwiedzić to miejsce, aby spróbować kuchni szefa Krzysztofa Sobierajskiego, stanowiącej mariaż klasyki z nowoczesnością. Po trzecie i najważniejsze, by zapoznać się z szeroką ofertą niepowtarzalnych piw warzonych w tym miejscu pod czujnym okiem piwowara Johannesa Herbega.

O szczegółach kulinarnej wycieczki do PG 4 napisałam na stronie Pomorskie Prestige – klik – tutaj skupię się na największym skarbie browaru. W browarze PG4 od kilku lat warzone jest bowiem słynne piwo jopejskie. Ten niezwykły trunek to owoc długich prac piwowara Johannesa, któremu udało się odtworzyć oryginalną recepturę na trunek, który produkowano w Gdańsku od czternastego wieku (a robił to ponoć sam Jan Heweliusz).

piwo jopejskie

Prace nad piwem jopejskim trwały długo, ale finalnie zakończyły się w 2019 roku. PG4 jest jedynym browarem, gdzie można spróbować tego historycznego smaku. Mam przyjemność wypić kieliszek owego trunku. Określenie “piwo” może być bardzo zwodnicze, jopejskie jest bowiem gęstym, bardzo intensywnym w smaku trunkiem, któremu syropu niż piwa. Nie jest musujące, ma ciemną barwę, ja wyczuwam w nim mocne nuty kawowe.

Niegdyś piwo jopejskie cenione było ze względu na właściwości lecznicze, było też trunkiem z wyższej półki – jedna beczka kosztowała kilka razy więcej niż beczka “zwykłego” piwa. Kolejna ciekawostka jest taka, że obecna ulica Piwna niegdyś nazywała się Jopejska (Jopenstrasse). A nazwa “piwo jopejskie” wywodzi się od jopy, czyli drewnianego czerpaka używanego przy produkcji piwa.

Zatem jeśli macie ochotę na smakową wycieczkę w czasie, odwiedźcie PG4, ciekawe doznania gwarantowane!

piwo jopejskie

Zostaw komentarz