Czyszczenie kurek

Jesienne wizyty na Kaszubach to obowiązkowy spacer po lesie i zbieranie kurek. Bywa lepiej i gorzej, ale zawsze wracamy z porcją grzybów na co najmniej jedną zupę albo tartę. Świeże, pachnące ziemią i mchem kurki to najpiękniejsze, co może przytrafić się jesienią. Gorzej, gdy przychodzi czas na czyszczenie grzybów. Ślęczę nad kuchennym zlewem i myję kurkę po kurce, bo przecież wszędzie zbiera się piasek, ziemia, mech, zdradliwe listki brzozy, igliwie i inne leśne skarby.

W tym roku powiedziałam “nie” żmudnemu oczyszczaniu i postanowiłam przetestować inny, szybki sposób na czyszczenie kurek. I powiem Wam, że udało się! Ale wszelkie udogodnienia mają swoją cenę, grzyby oczyszczone w ten sposób  są już nieco oklapłe. Mi to nie przeszkadza i nie zamierzam już inaczej czyścić tych grzybów. Do rzeczy:

jak czyścić kurki

JAK SZYBKO WYCZYŚCIĆ KURKI?

Żeby łatwo i szybko oczyścić kurki, zasypuję je 2 łyżkami soli, po czym zalewam wrzątkiem. Delikatnie mieszam grzyby z solą, po chwili ziemia sama zacznie się oddzielać od grzybów i opadnie na dno. Gdy kurki są już czyste, delikatnie wyciągam je łyżką cedzakową. Zanieczyszczenia typu listki, trawa, igliwie trzeba niestety usuwam rękami (nie opadną na dno).

jak czyścić kurki

jak czyścić kurki

I voila, gotowe! Z takich kurek można potem zrobić:

jak czyścić kurki

6 komentarzy

 • 7 lat temu

  Dla mnie ziemia to pół biedy- najgorsze właśnie te listki i igliwia itp.
  Dzisiaj płakałam nad tymi grzybami po prostu! Wolę prawdziwki, bo łatwiej je się czyści, ale ze świecą ich szukać.

  • Ania Włodarczyk
   7 lat temu

   To prawda, te skarby są męczące. Ja często robię wstępne czyszczenie jeszcze w lesie.

 • 7 lat temu

  Ania, nie lej wrzątku i nie oklapną 🙂 Wystarczy kurkom zrobić peeling czymkolwiek (sól, mąka) i zwykłą wodą z kranu, może być nawet zimna, działa doskonale 🙂

  • Ania Włodarczyk
   7 lat temu

   NIe mam kurek do nowych testów 😉 Ale wystarczy ciepła woda i sól? Bez męczenia tych kurek? Bo ja je tylko delikatnie mieszam i wszystko opada na dno.

 • 7 lat temu

  Tak tak, zdecydowanie, wsypuję do wody łyżkę czy dwie mąki, zamieszam, wrzucam kurki, pomieszam chwilę ręką i już 🙂

  • Ania Włodarczyk
   7 lat temu

   To brzmi wspaniale! 😀 Muszę zdobyć kurki na kolejną próbę.

Zostaw komentarz