Buraczki faszerowane śledziami i jabłkiem na roszponce

śledź w buraczkach

Początek roku to taki czas, kiedy budzi się we mnie tęsknota za świeżymi warzywami i owocami. Do nowalijek jeszcze droga daleka, dlatego pocieszam się tym, co mam pod ręką. Do gry ponownie wkracza burak, ale w towarzystwie roszponki (można ją zamienić na jej koleżankę rukolę) i chrupiącego jabłka.

Wymyślając dzisiejszą propozycję na danie ze śledziami SEKO, kierowałam się założeniem, że ma być lekko. Nie znajdziecie tu majonezu, za to sporą porcję warzyw i owoców. Danie jest proste: ugotowane (lub upieczone) buraki wydrążam i nadziewam sałatką śledziowo-jabłkową (z kapką jogurtu lub kwaśnej śmietany). Podaję ją na roszponce. Do tego kromka razowca i jestem w siódmym niebie!

śledź w buraczkach

Do przygotowania tego dania użyłam Śledzika na okrągło solony z kolorowym pieprzem SEKO 200 g. Nie kroiłam go nawet na kawałki, jedynie odsączyłam z oleju i wymieszałam z pokrojonym w kostkę jabłkiem i niedużą ilością kwaśnej śmietany.

śledź w buraczkach

A jeśli poszukujecie innych pomysłów na śledzie, zapraszam tutaj – klik. Szczególnie polecam te cudowne śledzie curry w pieczonych batatach. Jeśli chcecie je odchudzić, zamiast majonezu użyjcie jogurtu naturalnego.

śledź w buraczkach

BURAKI FASZEROWANE ŚLEDZIAMI I JABŁKIEM NA ROSZPONCE

(na 2 porcje)

 • 1 średni burak, ugotowany lub upieczony na miękko
 • 2 garście roszponki
 • 1 średnie jabłko
 • 2 łyżki jogurtu naturalnego lub kwaśnej śmietany
 • 1 opakowanie Śledzika na okrągło solonego z kolorowym pieprzem SEKO 200 g

Buraka przecinam na pół. Każdą część wydrążam łyżką, formując zagłębienie w buraku. Jabłko obieram ze skórki i kroję w kostkę. Wydrążone wnętrze buraka kroję w kostkę. W misce mieszam jabłko, odsączonego z oleju śledzika (można go pokroić na połówki), pokrojonego buraka i śmietanę. Delikatnie mieszam.

Na dwóch talerzach układam po garści roszponki, na to połówkę buraka. Do wnętrza wkładam 2-3 łyżki sałatki śledziowej.

Ozdabiam listkiem roszponki, podaję.

śledź w buraczkach

2 komentarze

 • 5 lat temu

  Wow! Pięknie to wygląda. Takie danie zaserwować gościom – chyba by oniemiali.

 • Magda
  5 lat temu

  no to mam pomysł na kolację!

Zostaw komentarz