Śledź to jeden ze składników kuchni polskiej, z którego możemy być dumni. Wyrazisty smak, który zaskakująco dobrze łączy się z wieloma dodatkami, a do tego niezwykłe walory zdrowotne. Boże Narodzenie to wyjątkowo śledziowy czas, zawsze w grudniu poszukuję nowych, ciekawych przepisów na wykorzystanie tej ryby. I choć na stole pojawiają się klasyki (czytaj: śledź pod pierzynką), to jeden półmisek zawsze zarezerwowany jest na nowinki.
Śledzie na Wigilię, które się u nas pojawiają: z orzechami i piernikiem (klik – przepis) – dwie Wigilie z rzędu – , śledź z burakami (klik), różowe śledzie na skandynawską nutę (klik). W tym roku przetestowałam już jeden nowy sposób przygotowania śledzia: marynowanego w soku z buraków z chrzanem i koperkiem. Czy można sobie wyobrazić bardziej polskie zestawienie smaków?
Słony śledź łagodnieje pod wpływem buraków, by potem dostać mocnego kopa od chrzanowej śmietany, którą z kolei nieco łagodzi koperek. Ale to dobre! Spróbujcie koniecznie.
Do przygotowania tego dania użyłam śledzia atlantyckiego bez skóry solonego a’la matjas marki SEKO. A zatem dzisiaj proponuję następujące śledzie na Wigilię:
ŚLEDZIE NA WIGILIĘ: Z BURAKAMI, CHRZANEM I KOPERKIEM
- 1 opakowanie śledzia atlantyckiego bez skóry solonego a’la matjas marki SEKO (4-5 płatów)
na marynatę:
- 400 ml soku z buraka (świeżego)
- 3 kulki ziela angielskiego
- 3 ziarna czarnego pieprzu
- 100 g cukru
- 120 ml wody
- 120 ml zwykłego octu (spirytusowego)
- 1 mały burak, ugotowany i pokrojony w kostkę
na chrzanową pierzynkę:
- 2 łyżki tartego chrzanu (albo wg uznania)
- 200 ml gęstej, kwaśnej śmietany 12%
Zagotowuję sok z buraków z przyprawami, odstawiam do ostygnięcia. Zagotowuję wodę z octem i cukrem, odstawiam do ostygnięcia. Przelewam płyny do dużego słoja, dodaję do nich pokrojonego w 2-3 cm kawałki śledzia (odsączonego) i buraczki. Marynuję 1-2 dni w lodówce (od biedy wystarczy jedna noc).
Przed podaniem: mieszam chrzan ze śmietaną. Na półmisku układam warstwę chrzanowej śmietany, na to odsączone śledzie z buraczkami. Posypuję koperkiem, podaję.
Śledzia po odsączeniu można wymieszać z chrzanową śmietaną i trzymać w słoiku.
Uwagi:
- Pomysł na marynatę tego śledzia powstał w oparciu o recepturę na islandzkiego śledzia od Pistachio – klik.
Aniu, a czy sok z buraka może być taki kupny typu Marwitt? (ten jest akurat z jabłkiem, ale to może by nawet fajnie zadziałało..?) Ty sama wyciskasz?
Ja wyciskałam sama, bo mam wyciskarkę, ale spokojnie kupny da radę! Z jablkiem też tu fajnie gra.
a czy możebyć moczony w zakwasie buraczanym ?
Można kombinować, ale efekt już nie bedzie taki -sok z burakow jest słodki i łagodzi śledzie, zakwas je zaostrzy.
Jak długo można trzymać śledzie w zalewie? Czy po tych dwóch dniach trzeba je całkowicie wyjąc z zalewy?
Ja trzymałam tydzień 😉 I wyciągałam je stopniowo do śmietany.