Gotowanie w Dzień dobry TVN i przepis na jaglane opiekanki

Gotowanie w Dzień dobry TVN
Mój występ w „Dzień dobry TVN”*;

Na początku lutego po raz drugi odwiedziłam studio „Dzień dobry TVN”, by ugotować kilka retro smaczków. Mimo iż menu składało się tylko z trzech potraw, długo nad nim dumałam. Chciałam zrobić coś pysznego, ale z minimalnym ryzykiem porażki (gotowanie na żywo rządzi się swoimi prawami i o wpadki nietrudno!), łatwego, ale niebanalnego. Ostatecznie wybrałam na warsztat receptury z „Kuchni jarskiej” Romualdy i Apolinarego Tarnawskich z 1929 r.

Moim założeniem było pokazanie, że wiele składników, które powszechnie uważamy za nowinki kulinarne i obecne mody, funkcjonowało w kuchni już wiek temu. Przed stu laty gospodynie wypiekały pasztety jarskie, robiły „burgery” z różnych kasz czy kulały zdrowe słodkości z suszonych owoców, nawet z dodatkiem karobu! Do menu w DDTVN wybrałam pasztet jarski na soczewicy, opiekanki z kaszy kaglanej, kisiel żurawinowy. Miały pojawić się jeszcze kulki mocy z suszonych owoców, ale zabrakło na nie czasu. Mój zamysł wychwycili producenci programu i podczas wystąpień na pasku pojawiała się informacja, że mówię o hipsterskiej kuchni z 1929 roku, hi hi.

Gotowanie w Dzień dobry TVN

Gdy tylko opuściłam fotel u pań makijażystek (jakie to cudowne uczucie, gdy ktoś cię ładnie umaluje!), zakasałam rękawy i zabrałam się do pracy. Podczas każdego z trzech wejść, prezentowałam kolejną potrawę i zawsze żałowałam, że miałam tak mało czasu na opowiedzenie o danie, kolejnej starej recepturze czy ciekawostce sprzed lat. Ale telewizja rządzi się swoimi prawami, miało być zwięźle i ciekawie – starałam się, jak mogłam, a w głowie migała tylko rada bliskich: „mów wolniej, mów wolniej!”. Ale jak tu mówić wolniej, jak ma się tyle do powiedzenia… A tak na serio, to pracuję nad tym.

Opiekanki z kaszy jaglanej (inaczej placuszki) albo wegetariańskie „burgery” zniknęły jako pierwsze i smakowały naprawdę każdemu, kto ich próbował (również prowadzący, Andrzej Sołtysik i Anna Kalczyńska). To mój mały sukces, bo kasza jaglana to specyficzny produkt i wiele osób za nią nie przepada, ja sama zaliczam się do tego grona. Ale jeśli podejść do niej z sercem i porcją wiedzy, uda się pokonać jej goryczkę i wyczarować coś pysznego.

Przepis na opiekanki znajdziecie poniżej.

To jeszcze słowo o grudniowym debiucie w „Dzień dobry TVN”. Wówczas zrobiłam mały przegląd receptur przedwojennych kucharek: była kremowa brukselka inspirowana przepisem Lucyny Ćwierczakiewiczowej, skorzonera od Marii Ochorowicz-Monatowej, forszmak od Wincentyny Zawadzkiej, i kruche imbirowe ciasteczka od Marii Disslowej. Po tym występie mnóstwo osób pytało, czy Marcin Prokop (wraz z Dorotą Wellman, współprowadzący to wydanie DDTVN) spróbował brukselki. Oficjalnie odpowiadam tutaj: nie, nie spróbował! I uważam to za moją porażkę kulinarną. Albo za kolejne wyzwanie. Na pocieszenie dodam, że zjadł za to całą foremkę forszmaku i większość skorzonery.

Na koniec anegdotka: przygotowując kruche ciasto na imbirki podczas pierwszego występu, o mały włos nie podałabym obrzydlistwa. Zamiast mąki wsypałam do ciasta sól (na swoje usprawiedliwienie mam dwie okoliczności: stres i fakt, że mąka była w wielkim słoju!)… Podczas wyrabiania konsystencja ciasta bardzo mi nie pasowała, więc go spróbowałam. I Bogu dzięki, bo gdybym tego nie zrobiła, na talerzu wylądowałyby niejadalne imbirki z soli.

Mój pierwszy występ w „Dzień dobry TVN” możecie zobaczyć tutaj, a drugi tutaj.

Telewizja śniadaniowa DDTVN
Smażę opiekanki;

OPIEKANKI/KOTLECIKI Z KASZY JAGLANEJ

1 szklanka kaszy jaglanej
1 średniej wielkości cebula
8 suszonych pomidorów w oliwie
1 ząbek czosnku
1 łyżka  kaparów
1 jajko
sól i pieprz do smaku
do obtoczenia:
bułka tarta lub błyskawiczne płatki owsiane
do smażenia:
olej rzepakowy
Kaszę płuczemy zimną wodą i przekładamy do garnka. Zalewamy 1,5 szklanki wody i gotujemy na małym ogniu, pod przykryciem. Po kwadransie od momentu zagotowania, zdejmujemy jagły z gazu i odstawiamy, by kasza „doszła” (bardziej napęczniała).
Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na 1 łyżce oleju wraz ze zmiażdżonym ząbkiem czosnku. Gdy będzie szklista, odstawiamy. Pomidory drobno siekamy. Cebulę, pomidory, kapary mieszamy z  ugotowaną kaszą jaglaną, próbujemy. Solimy i pieprzymy do smaku. Dodajemy jajko, mieszamy dokładnie. Z masy formujemy kotleciki, które obtaczamy w bułce tartej lub w płatkach owsianych. Smażymy z każdej strony do zrumienienia.
Przepis oryginalny:

Opiekanki z kaszy jaglanej i selerów

(Romuald i Apolinary Tarnawscy, „Kuchnia jarska”, 1929 r.)
1/4 litra kaszy
2 selery
4 jaja
1 łyżka masła
1 cebula
1/2 litra smaku jarzynowego lub grzybowego
zielenina
sól
Na wrzący smak zasypać wymytą i sparzoną kaszę i włożyć pokrajane selery, 2 jaja ugotować osobno i utrzeć. Cebulę przysmażoną na maśle utrzeć z 2 jajkami surowemi, wymieszać z poprzednimi składnikami i dać zieleninę; wyrabiać opiekanki i smażyć na rozpalonem maśle, lub oliwie.
* wszystkie zdjęcia to kadry z programu „Dzień dobry TVN”;

5 komentarzy

Zostaw komentarz