Kamyki z Batumi, kapiki z Azerbejdżanu i kalarepka z Polski (carpaccio kalarepki)

 

Moja torba na aparat jest pojemna i w podróży robi mi za bagaż podręczny. Niedawno zajrzałam do jej wnętrza po dość długim czasie i znalazłam w niej kilka skarbów, które przypomniały mi o majowej wędrówce po Kaukazie.
Lada moment minie miesiąc od zakończenia wyprawy, a ja mam wrażenie, jakby upłynął już rok. Wszystkie kolorowe, soczyste, pachnące i smaczne wspomnienia z Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu bardzo wyblakły i dopiero po przejrzeniu zdjęć, które zgrałam na komputer tydzień temu, moja pamięć nieco się odświeżyła. Zanim zrobię z fotografiami porządek, uporządkuję myśli i ubiorę wszystko w słowa, minie pewnie sporo czasu?
Wracając do skarbów z podróży: kilkanaście prażonych ziaren słonecznika, którym zajadają się wszyscy mieszkańcy Kaukazu. Ja wciągnęłam się w ten zwyczaj podczas długich podróży marszrutkami ? łuskanie słonecznika pozwalało zabić nudę podczas jazdy. Obok ziarenek leżały dwa gładkie kamyki i oszlifowane szkiełko znalezione na plaży w Batumi, na której spędziliśmy ostatnie dni wyprawy. I wreszcie dwie monety z Azerbejdżanu, drobiazg, który szkoda wyrzucić, ale jest zupełnie bezużyteczny w Polsce.
Miętoszę w dłoniach gładkie kamyki (przyjemność porównywalna z obracaniem w kieszeni kasztanów), po raz kolejny kartuję książkę o kuchni kaukaskiej i ponownie stwierdzam, że nie zdążę przygotować żadnej ?okolicznościowej? potrawy, nawiązującej do tego tekstu o kaukaskim zabarwieniu. Ale nie pozostawię Was bez żadnego przepisu, bo mam tu pewną szybką i pyszną przekąskę, która zgrabnie nawiązuje do poruszanych tu tematów. Mowa o carpaccio z kalarepy albo – mniej pretensjonalnie – o chrupiącej surówce z kalarepki (tę chrupkość da się wyczuć w samym brzmieniu potrawy).
Co wiąże kalarepę z Kaukazem?
Ano słonecznik, a konkretniej olej słonecznikowy, którym polałam cienkie plastry warzywa, skropiwszy je potem solą, pieprzem i posypawszy lubczykiem. Ale żeby ta potrawa miała sens, MUSICIE użyć oleju tłoczonego na zimno, najlepiej nieoczyszczonego, z krótkim terminem przydatności. Taki olej pachnie jak słonecznik i tak samo smakuje (czego nie można powiedzieć o pozbawionym smaku oleju znanej marki – sama używam go czasem do smażenia, ale do serwowania na zimno kompletnie się nie nadaje, bo nie ma ani kropli smaku).
CARPACCIO Z KALAREPKI Z LUBCZYKIEM
1 kalarepka
2 łyżki tłoczonego na zimno, nieoczyszczonego oleju słonecznikowego
Sól i pieprz
Lubczyk do posypania
Kalarepkę obieram ze skóry i kroję w jak najcieńsze plasterki. Polewam olejem, solę, pieprzę i posypuję świeżym lubczykiem.
Uwagi:
1    1. Używam oleju Cameleon, w który zaopatruję się na Targu Śniadaniowym 🙂 Właściciele tłoczą olej na świeżo na dwa dni przed każdym targiem. Termin przydatności takiego oleju to maks. 2 miesiące.
2   2. Jeśli nie lubicie lubczyku, carpaccio fajnie gra z rozmarynem, oregano, tymiankiem, pietruszką albo i bez zieleniny.
A to inne znaleziska z Kaukazu: książki z “wystawki”, sztućce z targu staroci i pocztówka – z poczty 🙂

4 komentarze

 • 10 lat temu

  Pierwsze zdjęcie jest genialne w swojej prostocie 🙂

 • Anonimowy
  10 lat temu

  Właśnie skączyłam czytać "Zapach truskawek…".
  Przepiękna, wzruszająca książka, która skłania do przemyśleń.
  Z jednej strony czytając ją poznawałam Twoją rodzinę i pełne ciepła historie a z 2giej rozmyślałam o własnej rodzinie. O wszystkich miłych i tych mniej chwilach.
  O moich relacjach z najbliższą rodziną. Czasmi nie schodził mi uśmiech z twarzy, innym razem serce ogarniał smutek bo akurat poruszyłaś daną opowieścią pewien fragment mnie, który nie może pogodzić się z pewnymi sytuacjami.
  Bardzo dziękuję za wspaniałą książkę i czekam na kolejne.
  Pozdrawiam,
  Ewelina Ś.

 • 10 lat temu

  Jutro będę już w Batumi i bedę szukać kamyków:)

 • 10 lat temu

  Piękne zdjęcia, taka wyprawa musiała być niesamowita!
  Pozdrawiam 🙂

Zostaw komentarz